Przy budowie wymarzonego domu często stajemy w obliczu różnych trudności, które spędzają nam sen z powiek. Do takich nieprzyjemnych i zajmujących nasz czas tematów należą formalności, które muszą zostać dopełnione, aby nasze marzenie o wymarzonym miejscu się ziściło. Oprócz przyjemnych prac aranżacyjnych, widocznych gołym okiem, musimy pamiętać o tym, aby wszystkie rzeczy, które zapewniają naszemu lokum prawidłowe funkcjonowanie, działały prawidłowo i spełniały wszystkie wymogi narzucone przez odpowiednie instytucje. Mowa tutaj o instalacjach zewnętrznych i wewnętrznych, które mimo że niewidoczne są niezwykle istotne, więc ich jakość powinna być jak najwyższa, abyśmy mogli korzystać z ich bezawaryjnej pracy przez długie lata.

1

Jednym z tematów instalacyjnych, który jest niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy to sposób doprowadzenie wody oraz odprowadzenia ścieków z naszego gospodarstwa domowego. W zależności od regionu kraju musimy dostosować nasze przyłącze do różnych warunków technicznych. Często nieznajomość branży wodno-kanalizacyjnej może nastręczać nam wiele problemów i powodować, że kupimy towar, który nie dość, że będzie miał nieodpowiednie parametry techniczne to na dodatek będzie drogi i niekoniecznie będzie to szło w parze z jego jakością.

W celu wybrania odpowiedniego towaru za rozsądną cenę trzeba określić kilka niezwykle istotnych rzeczy, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Aktualnie skupimy się na poznaniu trzech grup produktów z branży wodno-kanalizacyjnej: studni wodomierzowych, studni kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Studzienki wodomierzowe włazowe i niewłazowe

Studzienki wodomierzowe w zależności od sposobu dokonywania odczytu licznika dzielą się na dwa rodzaje: studnie niewłazowe np. INV System oraz włazowe Rototank lub Romold. Studzienki wodomierzowe niewłazowe mają mniejsze gabaryty, ponieważ odczytu wodomierza dokonuje się z poziomu gruntu poprzez uniesienie pokrywy, więc nie ma potrzeby wchodzenia do jej wnętrza. Wodomierz w tym przypadku jest zamontowany około 30 cm poniżej pokrywy. W zależności od naszego zapotrzebowania studzienki wodomierzowe mogą mieć różne średnice, począwszy od DN400mm przy studzienkach niewłazowych INV System a skończywszy na DN1200mm w studniach włazowych Rototank czy Romold. Oczywiście także wysokości studni bywają różne, dzięki czemu można dostosować swój zakup do warunków technicznych stawianych przez odpowiednie instytucje.

2

Doboru odpowiedniej wysokości studzienki dokonuje się przy wykorzystaniu mapki przemarzania gruntu, która jest opracowana dla naszego kraju. W większości województw wystarczy zakupić studzienkę wysoką na 1200mm, jeżeli montaż będzie przeprowadzany w chłodniejszych rejonach Polski, wtedy musimy wybrać studnię wysoką na 1500mm. Studzienki różnią się również rodzajem ocieplenia, może to być polistyren lub poliuretan.

Przy wykorzystaniu studni wodomierzowych bez dna (studnie o średnicach dn400, dn500, dn600) rejon w jakim będzie ona montowana jest niezwykle ważny, ponieważ te studzienki nie mają dna i muszą opierać się o grunt nieprzemarzalny. Studnie bez dna wykorzystują ciepło geotermalne ziemi, które w połączeniu z ocieleniem korpusu i pokrywy pozwala na utrzymanie w środku dodatniej temperatury, więc nie ma obawy, że instalacja zamarznie nawet przy temperaturze rzędu -35 stopni Celsjusza. Studzienka wodomierzowa działa w tym przypadku jak termos. Przy braku dna na studnie nie działają siły wyporu, więc nie ma obawy, że zostanie ona wypchnięta i będzie trzeba ponawiać jej instalację, o ile oczywiście się nie uszkodzi. Studnie wodomierzowe bez dna można również wykorzystywać bez obaw jeśli na danym rejonie okresowo występują wysokie wody gruntowe.

Jeżeli na danym rejonie stale mamy do czynienia z wysokimi wodami gruntowymi, musimy zastosować studnie z dnem. Przeważnie są to studnie włazowe o dużych gabarytach od DN1000 do DN1200 (firm Rototank lub Romold), wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem zakupu. Alternatywnym rozwiązaniem przy wysokich wodach gruntowych jest jeszcze studnia szczelna DN500 z wyciąganym wodomierzem INV System.

Studnie z wyciąganym wodomierzem

W studzience z wyciąganym wodomierzem jest on montowany przy dnie przy wykorzystaniu wężyków ze stali nierdzewnej, więc nie musimy martwić o efekt starzenia materiałów. Dodatkowym atutem studni DN500 jest pokrywa zamykana na klucz co uniemożliwia osobom niepowołanym dostęp do naszego licznika.

Jeżeli zachodzi konieczność montażu na terenie gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych a dodatkowo chcemy zamontować więcej niż jeden licznik, należy zastosować studnie wodomierzową włazową. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest studnia tworzywowa z polietylenu firmy Rototank. Taka studnia wytrzymuje co najmniej 100 lat i jest o 95% lżejsza niż jej betonowe odpowiedniki. Dzięki niskiej masie studni z PE nie ma potrzeby używania ciężkiego sprzętu do jej montażu co znacznie ogranicza koszty i upraszcza cały proces co jest szczególnie istotne w przypadku pracy w ciasnym miejscu lub trudnym terenie. Zazwyczaj studzienki tworzywowe są używane tam gdzie najważniejsza jest trwałość, łatwość obsługi, absolutna szczelność i odporność na korozję.

Studnie wodomierzowe umożliwiają nam umiejscowienie licznika, który będzie mierzył ile wody doprowadzono do naszego domu, wiadomo, że woda ta zostanie zamieniona w ścieki, które muszą zostać jakoś odprowadzone na zewnątrz. Produktami, które biorą udział w odprowadzeniu nieczystości są studnie kanalizacyjne oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Studzienki kanalizacyjne

3

Jeśli chodzi o studzienki kanalizacyjne to wybór właściwie dopasowanej do naszych potrzeb zależy od tego jaką średnicę oraz wysokość studni potrzebujemy a także jaką średnicę będzie miała rura, którą ścieki dopływają do studzienki.

4

5Średnice studni kanalizacyjnych wahają się między DN315 a DN1000 mm. Standardowo do użytku domowego kupuje się studzienki w średnicach 315, 400 mm oraz kinetami zbiorczymi lub przelotowymi z kolektorami (przyłączami) 160 lub 200mm. Ważną kwestią jest również to gdzie studnia ma zostać zamontowana, ponieważ musimy dopasować pokrywę o odpowiedniej klasie obciążenia, dlatego musimy określić czy studzienka będzie się znajdować w terenie zielonym czy jednak w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Standardowe klasy obciążenia przy pokrywach, włazach i wpustach do studzienek kanalizacyjnych to A15, B125, C250 oraz D400. Klasy te wytrzymują odpowiednio obciążenie od 1,5 do 40 ton.

Kolejnym tematem związanym z odprowadzeniem nieczystości z gospodarstwa domowego są przydomowe oczyszczalnie ścieków, z których należy korzystać w rejonach nieskanalizowanych. Pojemność zbiornika oczyszczalni dobiera się uwzględniając ilość osób stale zamieszkałych w gospodarstwie domowym.

 

 

Przydomowe, ekologiczne i biologiczne oczyszczalnie ścieków

6

7Oczyszczalnie ścieków dzielimy na ekologiczne oraz biologiczne (SBR). Oczyszczalnie różnią się między sobą tym, że te pierwsze do prawidłowego funkcjonowania potrzebują, aby regularnie zaszczepiać do nich bakterie, które będą rozkładać nieczystości natomiast oczyszczalnie biologiczne takiego zaszczepienia potrzebują tylko na samym początku. Później cały proces rozkładu jest kontrolowany przez odpowiednio zaprogramowaną szafkę sterującą. Zarówno oczyszczalnia ekologiczna jak i oczyszczalnia biologiczna firmy Rototank nie zawierają w sobie filtra, niwelujemy zatem uporczywą konieczność jego czyszczenia, dzięki czemu korzystanie z oczyszczalni jest naprawdę proste i bezawaryjne. Przy obu rodzajach oczyszczalni należy pamiętać, aby raz w roku zlecić wywóz osadu z pierwszej komory zbiornika. Przy oczyszczalni ekologicznej mamy do czynienia z zbiornikiem trzykomorowym, w których ścieki są oczyszczane sekwencyjnie, natomiast oczyszczalnie biologiczne są dwukomorowe. Podstawową różnicą między technologią SBR (biologiczną) a układem przepływowym jest to, że w tym drugim procesy beztlenowe, anoksyczne i tlenowe oraz separacji biomasy osadu czynnego są realizowane w różnych urządzeniach, w technologii SBR natomiast, w jednym zbiorniku.

 

8Przy montażu każdej oczyszczalni należy pamiętać o panujących zasadach, których należy przestrzegać, aby uzyskać w gminie pozwolenie na korzystanie z tego typu rozwiązania. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich odległości między zbiornikiem a ujęciem wody tudzież granicą naszej działki. Minimalna odległość między zbiornikiem a ujęciem wody to 15 metrów, natomiast jeśli chodzi o granicę działki ta odległość to 2 metry. Wszystkie ważne parametry, które trzeba mieć na uwadze kupując przydomową oczyszczalnię ścieków, znajdują się w dołączonej instrukcji montażu, dlatego nie trzeba się obawiać, że popełni się jakiś błąd wynikający z nieznajomości przepisów.

Jeżeli nadal mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z montażem lub użytkowaniem artykułów z branży wodno-kanalizacyjnej, służymy naszą fachową pomocą.